Emeklilik SSK Haberleri

Öğretmenler İçin Emeklilik Şartları

ogretmenlikemeklilik

Milli Eğitim Bakanlığı kadrosunda Mart 2013 tarihi itibari ile 704 bin 607 kişi öğretmen olarak görev yapmaktadır. Kamuda görevli olan devlet memuru sayısı da 2 milyon 688 bin 851’dir. Yani devlet memurlarının yüzde 26 kadarı öğretmenler tarafından oluşturulmaktadır. Öğretmenlerin emeklilik işlemleri, diğer devlet memurlarına oranla bazı farklılıklar göstermektedir.

Emekli olabilmek için gerekli şartları taşımakta olan memurların istedikleri vakit emekli olmaları mümkündür. Ayrıca özel kanunlar ile ilave şartlar getirilen memurlar da bulunmaktadır. İlave şart getirilen memurların arasında öğretmen olarak bireyler de yer alıyor.

Öğretmenlerin Emeklilik Şartları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı isteği sonucunda, emekliliğe hak kazanabilmek için kadınların 20, erkeklerin de 25 hizmet yılının tamamlamasına ek olarak emeklilik yaşlarını da doldurmuş olmaları gerektiğine hüküm giydirilmiştir.

08.09.1999 tarihinden önce SSK, Emekli Sandığı ya da Bağ-Kur’a tabi olarak herhangi bir çalışması olmayan ve ilk kez bu tarihten sonra devlet memuru olarak çalışmaya başlayan kadınların 58, erkeklerin ise 60 yaşını doldurmaları sonucunda ve 25 senelik fiili hizmet sürelerini tamamlamaları sonucunda emekliliğe hak kazanılabilmektedir.

08.09.1999 tarihinden önce göreve başlamış olan devlet memurlarının emeklilik tarihleri ise kademeli olarak belirtilmiştir.

Öğretmenlerin Emeklilik Başvuru Tarihleri

Öğretmen olan bireylerin emeklilik için başvuru tarihleri Haziran ve Temmuz ayları olarak belirlenmiştir.

Haziran ve Temmuz aylarının dışında başka zamanlarda, emekliliği gerçekleştirebilmek için görev yapılmakta olunan ilin sınırları içerisinde öğretmen bireyin, kendi sınıfında ve branşında öğretmen fazlasının bulunması gerekmektedir ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın bunu uygun görmesi de şarttır.

Bu hükme göre, öğretmenlerin Haziran ve Temmuz aylarının dışında emekli olması mümkün olamaz. Fakat yaş haddinden emeklilik durumunun istisna olduğunu bilmenizde fayda var.

Emeklilik Dönemi Dışında Talepte Bulunanların Durumu

  • İlçe eğitim bölgesinde ya da okulda branş fazlası olan öğretmenler.
  • 65 yaşına kadar çalışmış olması halinde en az 15 sene hizmeti olup bayan ise 20, erkek ise 25 hizmet yılını dolduramayacak durumda bulunan öğretmenler.
  • Çeşitli sağlık sorunlarından dolayı sağlık mazeretleri ile emekli olmak isteyen öğretmenler.

 

Öğretmenler İçin Emeklilik Şartları
5 (100%) 2 oys

Yorum Yap

Yorum Yap

ÜCRETSİZ – Google Play uygulamamızı indirerek, kolayca haberlere ulaşabilirsiniz.

Google Play

Facebook Sayfamızı Beğenin

%d blogcu bunu beğendi: