Emeklilik SSK Haberleri

Yaşa Takılmadan Emekli Olabilirsiniz!

erken emeklilik müjdesi

Ülkemizde, milyonlarca kişinin, prim gün sayısını doldurmalarına rağmen emekli olmak için yaşı beklemeleri gerektiğini biliyoruz. Ama yaşa takılmadan erken emekli olmak mevcut sistemimizde artık mümkündür.

Emekliliğine sadece birkaç yıl kalmasına rağmen yasa sebebi ile daha yıllarca beklemek zorunda kalan 5 milyona yakın kişi bulunmaktadır. Bu kişilerin gözleri hep Meclis’ten gelecek kararlara odaklanıyor. Yaşı bekleyenlerin en büyük hayali bir an önce emekli olabilmektir. Yasal düzenleme şu an için uzak olsa da bazı haklar, yaşı bekleyeni erken emekli edebilmektedir.

10 Yıl İçinde Emeklilik

Bir işte belli bir süre çalıştıktan sonra hastalanmış olan veya sakat kalmış olan binlerce insan var. Bu insanların yüzde 60’ı iş iş gücü kaybı yaşayanlar ile sürekli olarak başkasının bakımına muhtaç olanlar, yaşı beklemeden erken emekli olabilmektedir. Bu işlem için 10 sene sigorta, 1800 gün prim, en az yüzde 60 iş gücü kaybı şartı aranmaktadır. İş gücü kaybı yüzde 60’ı aşan kişiler, eğer bu durumları SGK tarafından onaylanmış ise 971 TL maaş alabiliyor.

Bakıma Muhtaç Çocuğu Olan Anneler

Başkası tarafından sürekli olarak bakıma muhtaç olan çocukları bulunan anneler erken emekli olabiliyor. Bu haktan yalnızca SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı’nda bulunan anneler yararlanabilmektedir.

2 Bin 160 Günlük Kazanç

Doğum borçlanması, emeklilik için diğer tüm koşulları sağlayıp prim gün sayısı eksik olan kadınların erken emeklilik yapabilmesini sağlamaktadır. Çocuğu yaşayan, doğumdan önce sigortası yapılan ve adına prim ödenen bütün kadınlar doğum borçlanması yapabilmektedir. Bu durum sadece en fazla 3 tane çocuk için geçerli olmaktadır. Bu hak, her çocukta 2 yıldır ve kadınların çocukları üzerinden 2 bin 160 gün prim kazanmalarını sağlamaktadır.

5 Sene Daha Erken Emeklilik

Ağır işlerde çalışan işçilere ilave prim hakkı verilmektedir. Böylelikle, prim sayısı artıyor ve emeklilik yaşı öne çekilmiş oluyor. Çalışılan işin bu hak kapsamında değerlerilip değerlendirilmediğini SGK’ya sorup öğrenmek gerekmektedir.

Askerliği Borçlanan 2 Sene Kazanıyor

Erken emekli olmanın pek çok yolu vardır. Bunlardan bir diğeri ise askerlik borçlanması. Bu yol ile hem yaş 2 yıl kadar geri çekiliyor hem de prim şartı azalıyor.

Yaşa Takılmadan Emekli Olabilirsiniz!
5 (100%) 1 oy

Yorum Yap

Yorum Yap

ÜCRETSİZ – Google Play uygulamamızı indirerek, kolayca haberlere ulaşabilirsiniz.

Google Play

Facebook Sayfamızı Beğenin

%d blogcu bunu beğendi: